Priprema jela s ribizom

kolači sa ribizom

kolači sa ribizom

Kako bi što manje oštetili bobice prilikom čišćenja, uhvatite jednom rukom peteljku, a drugom rukom pomoću vilice povucite bobice prema dolje. Operite ih u cjediljki pod tekućom vodom i posušite na papirnom ubrusu.
U svježem stanju, bobice možete poslužiti samostalno sa ili bez dodatka šećera, ili kao dio voćnih salata. Ribiz se prilikom pripreme kolača može dodati u smjesu za tijesto ili rasporediti po gornjoj površini tijesta u pola pečenja. Za poznati engleski ljetni puding, bez kuhanja se pak prokuhano bobičasto voće stavlja u kalup za puding obložen i pokriven izrezanim kruhom od cjelovitih žitarica. Na njega se stavi teret i u hladnjaku se preko noći kruh dobro natopi voćnim sokom. Puding se poslužuje uz tučeno slatko vrhnje.

Ribiz u grozdovima možete upotrijebiti i kao lijepu dekoraciju kolačima, tortama i sladoledima ukoliko ga prije zamrzavanja umočite u mješavinu tučenog bjelanjka i šećera.

Za umak, ribiz i šećer usitnjavajte u električnoj sjeckalici dok ne dobijete glatku smjesu, procijedite i kratko prokuhajte uz dodatak narančina soka, u kojem ste razmutili malo kukuruznog škroba. Ovaj voćni umak (coulis) bit će izvrstan dodatak sladoledima i sorbetima. Bez dodavanja kukuruznog škroba, smjesu možete zamrznuti i dobiti osvježavajući sorbet.

Na vrlo jednostavan način, ribiz možete i konzervirati u obliku želea. Prokuhajte bobice ribiza u vodi 8 -10 minuta i procijedite. U 600 ml tekućine dodajte 350 g šećera i kuhajte oko 10 minuta uz skidanje pjene. Kuhanjem gotovo identičnih količina ribiza i šećera na laganoj vatri 30-ak minuta, dobit ćete izvrstan džem.

Žele, kao i umaci uz mesa na bazi želea od ribiza, osobitosti su engleske kuhinje. Tako žele možete poslužiti uz janjetinu ili teletinu, a Cumberland umak, koji se priprema zagrijavanjem želea od ribiza s portom, začinima i blanširanom limunovom koricom sa šunkom, uz divljač i janjeće kotlete s roštilja.

Za mirisno-pikantni umak, portu i želeu od ribiza dodajte cimet i muškatni oraščić u prahu te svježe naribani hren.

Pire od svježeg ribiza možete iskoristiti i za pripremu osvježavajućeg napitka. Za napitak, pomiješajte 500 g ribiza s 500 ml vode i šećera po želji te ga usitnite u električnoj sjeckalici. Zatim voće procijedite kroz sito i poslužite uz dodatak prirodne izvorske vode ili mineralne vode ili uz dodatak votke ili gina.

Od ribiza se dobiva i izvrsno, ružičasto, srednje jako vino. Ribiz se usitni i, uz dodatak vode, šećera, vinskog kvasca i grožđica, napune se staklene boce do pola i ostave fermentirati oko 40 dana na toplom mjestu. Nakon toga se sadržaj filtrira i tekućina sprema u sterilne boce. Ostavi se još neko vrijeme da dozri prije konzumiranja, a zatim se čuva na dobro rashlađenom mjestu.